پوسته وردپرس
آژانس هواپیمایی سیمرغ پروازآژانس هواپیمایی سیمرغ پرواز

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

عضوهستید؟

آژانس هواپیمایی سیمرغ پروازآژانس هواپیمایی سیمرغ پرواز
فراموشی کلمه عبور

حساب کاربری ندارید؟

تور باکو

PK_Photo1_258303

درباره باکو


باکو، پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری آذربایجان است. این شهر در ساحل غربی دریای خزر و بخش جنوبی شبه جزیره آبشوران در عرض جغرافیایی ۴۰ درجه و ۲۳ دقیقه و طول جغرافیایی ۴۹ درجه و ۵۱ دقیقه قرار گرفته است. مرزهای باکو شامل منطقه ای بزرگ به مساحت ۲/۲ هزار کیلومتر مربع است که نه فقط شهر بلکه شامل تراکم وسیع شهرداری نیز هست. از دیدگاه اداری باکو به یازده بخش تقسیم می گردد: بیناگادی ، قره داغ، نریمانف، نسیمی، نظامی، سابیل ، سبنچو ، خزر، ختایی ، شراخانی و یاسمال .


بخش مرکزی این شهر آمفی تئاتر با تراس های نزولی به سمت خلیج باکو است. طرح باکو مستطیل شکل است، تنها در قدیمی ترین بخش شهر در میان دیواره های قلعه است که خیابان ها کج و باریک می باشند. در مرکز و در امتداد بزرگراه ها ساخت و ساز ها انبوه است و در حومه حالت آزاد دارد . حومه باکو مراکز استخراج نفت است، جاییکه در آن شرکت های حمل و نقل راه آهن، ماشین سازی و ساخت و ساز مواد (معادن تولید سنگ، سیمان و آهک) در آن قرار دارند و در آن می توان منابع معدنی (شیخ ، شراخانی ) را یافت. در مجاورت شهر چند آتشفشان گل ( کیرکی ، بوگخ -بوگکها، لوکباتان و غیره وجود دارد) و دریاچه نمک (بویوکشور ، خوداسان و غیره ) وجود دارند. محدوده شهر شامل پناهگاه سالم شبه جزیره آبشورن با سواحل آن است. ساحل باکو ۲۸ متر زیر سطح اقیانوس های جهان است.
آب و هوای شبه جزیره آبشوران که باکو در آن واقع شده است نسبتا گرم با تابستان گرم و خشک و زمستان معتدل و کوتاه است. شبه جزیره آبشوران که هم عرض جغرافیایی یونان و ایتالیا است، دارای متوسط درجه حرارت سالانه بالاتر و مقدار کمتری از بارش است. دریای خزر در این عرض جغرافیایی یخ نمی بندد، بنابراین بندر باکو در تمام طول سال فعال است. متوسط درجه حرارت سالانه باکو و اطراف آن تا دهم درجه (+۱۴/۲ درجه) می رسد. متوسط درجه حرارت در ماه جولای +۲۶ درجه سانتیگراد است، و در ژانویه آن +۳ درجه است. بارش سالانه بین ۱۸۰ میلی متر تا ۳۰۰ میلی متر است. بخش جنوب غربی باکوی بزرگ خشک ترین بخش آذربایجان است. بارش در اینجا کمتر از ۱۵۰ میلی متر در سال است. باد های قوی شمالی “خزری” و بادهای جنوبی – “گیلور ” در اینجا معمول هستند.
باکوی مدرن یک مجتمع بزرگ صنعتی مشتمل بر صنایع استخراج توسعه نفت و گاز، پترو شیمی، ماشین آلات مهندسی و صنایع فلزکاری،و تولید مصالح ساختمانی است.


زندگی علمی و فرهنگی کشور در باکو متمرکز شده است. در اینجا بود که برای اولین بار تئاتر ملی در تمام شرق اسلامی پرده خود را بالا زد و اولین اپرا به صدا درآمد، اولین دانشگاه باز شد، اولین روزنامه آذربایجان منتشر شد، واولین کتابخانه آذربایجان و سالن مطالعه باز شد.
باکو مرکز مهم اتصالات حمل و نقلی است. بخش پیشرو در حمل و نقل متعلق به بندر تجاری آن است. خطوط هوایی باکو را با تعدادی از شهرهای جهان متصل می کند. خطوط راه آهن باکو را به گرجستان، روسیه، و ایران متصل می کند.
شهرهای برادر باکو عبارتند از ازمیر (ترکیه)، ناپل (ایتالیا)، داکار (سنگال)، سارایوو (بوسنی و هرزگوین)، بوردو (فرانسه)، بصره (عراق)، هوستون (امریکا) و ماینز (آلمان).