پوسته وردپرس
آژانس هواپیمایی سیمرغ پروازآژانس هواپیمایی سیمرغ پرواز

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

عضوهستید؟

آژانس هواپیمایی سیمرغ پروازآژانس هواپیمایی سیمرغ پرواز
فراموشی کلمه عبور

حساب کاربری ندارید؟

تور وارنا

درباره وارنا


شهر وارنا در بخش شمال ـ شرقی بلغارستان در کنار سواحل دریای سیاه واقع‌شده است. وارنا سومین شهر بزرگ بلغارستان بوده و یکی از بزرگ‌ترین شهرهای سواحل دریای سیاه با جمعیت برابر 330،000 نفر هست. به خاطر تاریخ و اهمیت اقتصادی و فرهنگی این شهر، اغلب مرکز دریایی بلغارستان خوانده می‌شود. میانگین دمای ماه ژانویه در این شهر ℃ 1.7 + و میانگین دمای ماه ژوئیه برابر ℃ 22.8 + هست و میانگین دمای سالانه ℃ 12.2 + هست که این شهر را مکان مناسبی برای توریسم در سواحل دریای سیاه در طی ماه‌های گرم سال ساخته است.

این شهر در قرن ششم پیش از میلاد مسیح تحت نام اودسوس توسط مهاجران شهر میله در آسیا صغیر بنیان گذاشته شد. پس از مدت‌زمان کوتاهی اودسوس به یک شهر تبدیل شد و یکی از مهم‌ترین بندرگاه‌ها و مراکز تجاری در دریای سیاه شناخته شد.

برای چندین دهه اودسوس در مرزهای امپراتوری مقدونیه، اسکندر کبیر، قرار گرفت ولی اندکی بعد استقلال خود را یافت و مجدداً به‌عنوان یک مرکز اقتصادی، تجاری و فرهنگی شناخته شد. شهر پول خودش را ضرب کرد که بیانگر رشد و توسعه آن بود. در سال 15 پس از میلاد مسیح، اودسوس در مرزهای امپراتوری روم قرار گرفت. در سال 1201، سزار بلغارستان، کالویان (متولد سال 1168 و وفات سال 1207) این شهر را تحت حکومت بلغارستان درآورد و در سال 1366 وارنا به دوبروزا حاکم دوبروتیتسا واگذار شد و به‌عنوان مرکز و پایتخت شناخته شد. در سال 1398، وارنا از سوی فاتحان عثمانی اشغال شد. در طی جنبش‌های صورت گرفته (قرن 19 ـ 18)، این شهر به‌عنوان مرکز فرهنگی و تجاری گسترش یافت.

امروزه وارنا یک شهر مدرن با یک تقویم فرهنگی غنی است. دو تالار ازجمله مدرن‌ترین تالارها چند کارکردی در کشور در این شهر واقع‌شده‌اند ـ پالاس فرهنگی و ورزشی و مرکز فستیوال و کنگره که دارای چندین فستیوال سینمایی بین‌المللی، مجمع‌های علمی و رویدادهای ورزشی هست. ازجمله برنامه‌های برگزارشده می‌توان به این موارد اشاره کرد: فستیوال بین‌المللی تئاتر «تابستان وارنا»، فستیوال قومی، فستیوال بین‌المللی جاز «تابستان وارنا»، فستیوال بین‌المللی فرهنگ مردم در وارنا، فستیوال بین‌المللی فیلم «عشق ابلهی است»، فستیوال بین‌المللی هنرهای عروسکی «دلفین طلایی»، سالن عکاسی بین‌المللی، فستیوال فیلم بلغارستان «رز طلایی» و غیره.

در کنار این بندر مدرن، شبکه راه‌آهن و فرودگاه بین‌المللی این شهر را با 35 استان و بیش از 100 شهر جهان مرتبط ساخته است و وارنا را تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین مراکز حمل‌ونقل در بلغارستان کرده است. موقعیت استراتژیک وارنا در نقشه اروپای جنوب شرقی این شهر را به یکی از بزرگ‌ترین مکان‌های سکنی در سواحل دریای سیاه از زمان عهد عتیق (روزگار باستان) تبدیل کرده است. بناهای تاریخی متعددی در موزه باستان‌شناسی شهر که تاریخ آن به این دوره بازمی‌گردد قابل‌مشاهده است.
تأثیرگذارترین کلکسیون موزه شامل یافته‌های به‌دست‌آمده از گورستان مس و سنگ در وارنا ـ قدیمی‌ترین معدن طلا در جهان که تاریخ آن به شش هزار سال پیش بازمی‌گردد ـ هست. در بین سایر موزه‌ها، یکی از جالب‌ترین آن‌ها موزه دریایی و موزه قوم‌شناسی است. کلکسیون موزه دریایی شامل موارد مرتبط با کشتیرانی نظامی و تجاری بلغارستان هست. موزه قوم‌شناسی نیز مجموعه متنوعی از فرهنگ و سبک زندگی مردم در منطقه وارنا از نیمه دوم قرن نوزدهم و ابتدای قرن بیستم را ارائه کرده است.


به‌عنوان یک مرکز فرهنگی، وارنا یکی از بزرگ‌ترین و غنی‌ترین گالری‌های هنرهای زیبا را در بلغارستان بناکرده است. نمایش سکه‌های رنگ‌آمیزی شده در عصر احیا که در کلیسای سنت آتاناسیوس نگهداری می‌شدند و در قرن 18 بناشده بود و یکی از جالب‌توجه‌ترین نشانه‌های تاریخی این شهر ـ حمام رومی‌ها ـ که بزرگ‌ترین حمام در منطقه شبه‌جزیره بالکان با مساحت 7000 مترمربع هست، در مسافت بسیار اندکی از یکدیگر واقع‌شده‌اند. این حمام بعد از حمام کاراکالا و دیوسلتیان در روم و ترویرا (تریر، آلمان) در مقام چهارم قرار دارد. از این حمام تا انتهای قرن سوم استفاده می‌شده است. مکان توریستی دیگر که توجه زیادی را به خود جلب کرده است آکواریوم (آبزی‌دان) است. این آکواریوم (آبزی‌دان) مرکز گیاهان و جانوران دریای سیاه هست.
این مرکز اولین و تنها موقعیت بیولوژیکی در کشور است. در دولفیناریوم که در پارک دریا واقع‌شده است، توریست‌ها می‌توانند از نمایش منحصربه‌فرد توریست‌ها لذت ببرند و نمایش جالبی از دولفین‌ها و پرورش‌دهندگان آن‌ها را ببینند. این نمایش همزمان به چهار زبان پخش می‌شود: بلغاری، روسی، آلمان و انگلیسی و شامل جذابیت‌های متعدد مانند آکروبات، تراز کردن، موسیقی، آواز خواندن، رقص و بازی با شنوندگان هست. مدت‌زمان این نمایش 40 دقیقه هست.
پارک اکولوژیکی دانشگاه گیاه‌شناسی نیز در نزدیک وارنا واقع‌شده است و در روزهای سنت کنستانتین و النا مورد بازدید قرار می‌گیرند. این اولین پارک اکولوژیکی در کشوری است که سیستم‌های مصنوعی و طبیعی اکولوژیکی را باهم ترکیب می‌کند. پارک در یک ناحیه به مساحت 360 هکتار واقع‌شده است. کلکسیون‌های گیاهی شامل بیش از 300 گونه درختان و بوته‌های نابومی هست و گیاهان علفی نیز بیش از 100 گونه را به خود اختصاص داده‌اند. پارک اکولوژیکی شامل گونه‌های نابومی از گیاهان در سراسر جهان می‌باشند: کاج دریایی ، درخت لاله ، جینکو ، استرکولیا ، انجیلی یا آسوندرا ، توت کاغذی ، بلوط همیشه‌سبز ، مامونت تری ، غیره. بیش از 30 گونه در گلستان کشت‌شده‌اند.

مکان توریستی دیگر که بایستی حتماً مورد بازدید قرار گیرد در مسافت 14 کیلومتری وارنا در جاده زلاتنی پیاساتسی قرارگرفته است. صومعه آلادزا ـ یکی از چندین صومعه سنگی واقع در بلغارستان ـ ازجمله بناهایی است که مقدمات اختصاصی آن بر اساس کارکردهای متفاوت قابل‌تمایز از یکدیگر می‌باشند. صومعه سنگی در بخش مرکزی پارک ملی زلاتنی پیاساتسی قرارگرفته است که منطقه محافظت‌شده با گونه‌های نادر درختی است. طبیعت زیبا در ترکیب با نمادهای مسیحیت و تاریخی این پارک را مکان شگفت‌آوری به لحاظ توریسم فرهنگی، مذهبی و اکولوژیکی ساخته است. از سال 2009، عملکرد سمعی بصری منحصربه‌فرد افسانه صومعه آلادزا در این صومعه ارائه می‌گردد. این جذابیت جدید توریستی برای مهمانان وارنا و منطقه دریای سیاه هست.

روز وارنا در روز صعود مریم به آسمان ـ 15 اوت ـ جشن گرفته می‌شود. شهر امکانات بیکرانی را برای سکنی مسافران فراهم می‌کند. هتل‌ها باقیمت‌ها و درجه‌بندی‌های متفاوتی وجود دارند. اقامت در نزدیک مکان‌هایی مانند زلاتنی پیاساتسی، سنت کنستانتین و النا و ریویرا نیز میسر است. چندین محل اقامت در شهر وجود دارند که برای انتقال اطلاعات به‌روز شده به کار گرفته می‌شوند. گزینه‌ها برای تفریح و کترینگ نیز کاملاً غنی است ـ رستوران‌های ساحلی، پیتزافروشی‌ها، بارهای اسنک، آبجو خوری ها، رستوران کترینگ و غذای فوری، کلوب ها و دیسکوها. رستوران‌های متعددی نیز در شهر وجود دارند که انواع متنوعی از غذاهایی دریایی را ارائه می‌دهند. باغ دریایی ورانا انواع گزینه‌های تفریحی را برای شما فراهم می‌سازد ـ در این پارک آمفی‌تئاتر، مجموعه ستاره‌شناسی، رصدخانه ، آسمان‌نما و برج گیتی نما علاوه بر انواع مجموعه‌های سرگرمی و کانال کوچک قایقرانی برای کودکان، استخر آبی و باغ‌وحش وجود دارد. تئاتر تابستانی مرکز چندین رویداد مهم هست که مهم‌ترین آن‌ها روز موسیقی در وارنا، رقابت بین‌المللی باله و روز هنرهای سه‌ساله ـ تابستانی وارنا هست. حمام دریایی مرکزی و ساحل در زیر باغ دریایی واقع‌شده است. آن‌ها در ابتدای قرن بیستم ساخته‌شده و شامل مجموعه‌های پلی کلینیک، آب و گل درمانی، دو اسکله، چند رستوران و دیسکو تک هست. ورزش‌های آبی متنوعی نیز در ساحل انجام می‌شوند ـ والیبال ساحلی، موج‌سواری، غواصی، جت اسکی، سفر با قایق، قایق‌سواری موزی، غیره.

وارنا شهری است که برای توریسم درمانی بسیار مناسب است. این توریسم ترکیبی از سواحل دریا با کمپ‌های درمانی، درمان‌های پیش از بیمارستان و بیمارستانی، خدمات تفریحی و مسیر زندگی سالم هست. آموزش گلف در مجاورت وارنا، در بخش مسکونی آسپاروهوف، در سه زمین بزرگ و مدرن گلف توسط کاوارنا و بلاچیک انجام می‌شود که از شهر دور نیستند.

گزینه‌های متعددی برای شکار و ماهیگیری نیز در منطقه وارنا در دسترس است. 6 جنگل و 3 مزرعه شکار در این منطقه وجود دارند. 8 شکارگاه در این خطه واقع‌شده‌اند.