ارسباران

یکی از تماشایی ترین طبیعت های کشورمان ایران در استان آذربایجان شرقی  در منطقه ای به نام ارسباران نهفته است. این منطقه  ی جنگلی میزبان گردشگرانی از سراسر دنیا است، جایی با چشم انداز خارق العاده که علیرغم زیبایی بی حد و حصر و حیات وحش بسیار خاصی که دارد به نسبت مناطق جنگلی دیگر ایران کمتر شناخته شده است. ارسباران فقط یک شاهکار طبیعی نیست بلکه یکی از آثار تاریخی پر ارزش ایران هم محسوب می شود. جهانی شدن این منطقه در دست بررسی است و قرار است برای ثبت جهانی آن در یونسکو اقداماتی انجام شود. با معرفی این منطقه ی زیبا و پر جاذبه ی ایران با سیمرغ پرواز همراه شوید:


ارسباران

ارسباران از نظر سر سبزی و و پوشش گیاهی و چشم اندازی که دارد بسیار شبیه به جنگل های شمال است، جنگل ارسباران هم از نوع هیرکانی است. ارسباران در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و به نام های دیگری مانند قره داغ، آرازبار و قراچه داغ هم شناخته می شود و یکی از برترین مقاصد گردشگری و طبیعت گردی ایران است که چندین سال است تلاش ها برای ثبت جهانی آن ادامه دارد، جایی با طبیعت بکر و شگفت انگیز که آب و هوا و منظره ی آن هر کسی را شیفته ی خود می کند. از آن جا که قره به معنای انبوهی و بزرگی است، به این منطقه قره داغ هم می گویند.

ارسباران جایی است که از نظر تنوع جانوری هم واقعا منحصر بفرد و حیرت آور است و دقیقا به همین دلیل مورد دستبرد افراد شکارچیان غیر قانونی و افراد سو استفاه چی بوده است و به همین خاطر در سال ۱۳۵۰ به عنوان منطقه ی حفاظت شده معرفی شد. جالب است بدانید که چند نمونه از قدیمی ترین بناهای تاریخی از جمله شاهکارهایی مانند قلعه بابک، دژ طوماسیاش و کلیسایی قدیمی در آن قرار دارد.


منطقه ارسباران

عشایر زیادی از این منطقه ی خوش آب و هوا با نعمت های خدادای اش برای ییلاق استفاده می کنند و همین موضوع باعث شده تا چشم اندازی که از این منطقه جنگلی کوهستانی وجود دارد زیابیی ای چندین برابر پیدا کند و و علاوه بر این گردشگرانی که از این منطقه دیدن می کنند فرصت خیلی خوبی برای آشناسی با فرهنگ کوچ نشینی، مردم عشایر و نحوه ی گذران زندگی آن ها پیدا کنند. یکی از مشهورترین ییلاقات ارسباران، ییلاق ایل بسطاملو، ییلاق کلیبر و آقداش است.

در مورد پوشش گیاهی جنگل های ارسباران باید گفت که در این منطقه تنوع گیاهی بسیار بالاست و علاوه بر این، پوشش گیاهی ای که در ارسباران وجود دارد در جهان کمیاب است، گیاهانی مثل ممرز، گردو، بلوط و سرخدار از گیاهان پر رشد در ارسباران هستند. حیواناتی مثل روباه، گرگ، خرس قهوه ای، شغال و… و پرنده هایی مثل عقاب، شاهین، کبک هم از پرنده هایی هستند که  در این منطقه زندگی می کنند.

همانطور که گفته شد ارسباران منطقه ای جنگلی و کوهستانی است که کوه های رفیع آن یکی از شاخص ترین ویژگی هایش هستند، از بین کوه های این منطقه می توان به کوهستان کمتال با ۳۱۰۰ متر ارتفاع اشاره کرد. کوهستانی با دامنه های پر شیب و صعب العبور که همین مورد به بکر ماندن آن کمک زیادی کرده است.

ارسباران از سمت شمال به رود ارس، از شرق به مشگین شهر و مغان، از غرب به مرند و از سمت جنوب به اوجان می رسد.


حیوانات ارسباران

از بعد تاریخ ارسباران چه می دانید؟

همانطور که بالا گفته شد یکی از اثرهای تاریخی  پر ارزش ایران به نام قلعه بابک در ارسباران قرار دارد که برای جلوگیری از یورش و حفظ جنبش خرم دینان در آن زمان ساخته شد. قلعه ای اسرار آمیزی که گفته می شود که به گونه ای ساخته شده که می تواند  جلوی سپاهیان چندین هزار نفری را هم بگیرد.

گفته می شود که قلعه بابک، قلعه ای دفاعی است که به احتمال زیاد در دوران حکومت ساسانیان ساخته شده است اگر چه این بنا تا حالا چند بار مورد مرمت قرار گرفته است  بخش هایی از آن تعمیر شده است اما بخش هایی از آن هم دیگر از دست رفته اند. با این حال امروزه بعد از گذشت چیزی حدود ۱۲۰۰ سال از آن زمان، هنوز هم می توان بقایای پر شکوه این بنا را دید و عظمت آن را حس کرد.


جاده جنگلی ارسباران

پارک ملی ارسباران جایی که باید در اولویت باشد

اگر طبیعت دوست هستید باید این پارک را در اولویت دیدنی هایتان قرار دهید. جایی که در آن بیشتر از ۳۲۰ گونه جاندار مختلف زیست می کند از انواع پرنده های نایاب  کمیاب گرفته تا انواع و اقسام دوزیست ها در کنار پستاندار و خزنده ها.

بهترین زمان سفر به ارسباران

مطمئنا با این همه تعریفی که از ارسباران شد دوست دارید تا آن را از نزدیک ببینید و شاید هم آن را دیده اید قبلا. در هر صورت، ارسباران منطقه ای کوهستانی و جنگلی است پس همان طور که می توان حدس زد، هوای سردی دارد. بنابراین بهترین زمان سفر به ارسباران و بازدید از آن در فصل تابستان است وقتی که از گرمای هوا حسابی کلافه شده اید، خنکای این منطقه می تواند تسکین تان هد.
عکس های ارسباران

چطور به ارسباران بریم؟

برای اینکه به ارسباران برسید می توانید مسیر هوایی را انتخاب کنید که با خرید بلیط هواپیما به مقصد تبریز ممکن می شود. بعد از رسیدن به تبریز، باید ادامه ی راه از جاده ی  تبریز به اهر را به صورت زمینی بپیمایید. بعد از آن وارد مسیر بسیار زیبایی از اهر به کلیبر با کوه هایی سبز و پر درخت ، رودخانه های پر آب و پر جوش و خروش و روستاهای بسیار دیدنی می شوید.